Česká verze German version English version

Vyhledávání:

rozšířené

Košík: 0 položek za 0 Kč
Doporučte nás

Domníváte se, že by naše stránky mohly zajímat někoho z Vašich přátel či známých?
-> Doporučte nás!

Stříbrná medaile Národní hrdinové - Dagmar Šimková - proof

Výrobce:Česká mincovna
Katalog. číslo:31346-721
Ryzost stříbra:Ag 999/1000
Hmotnost:31,1 g
Průměr:37 mm
Provedení:Proof
Náklad (ks):1000
Balení:blistr s motivem
Datum emise:10/2020
Cena:vyprodáno / sold
Hodnocení:

Národní hrdinové

Cyklus České mincovny Národní hrdinové představuje další ženu – stříbrná medaile vypráví příběh Dagmar Šimkové.

Dagmar Šimkové bylo třiadvacet let, když byla zatčena Státní bezpečností. Distribuovala totiž letáky, které zesměšňovaly komunistické prezidenty, a ukrývala dva vojenské zběhy, kterým chtěla pomoci za hranice. Dívka k tomu měla řadu pádných důvodů – komunistický režim jí kvůli jejímu „buržoaznímu původu“ zabavil rodinný dům a zakázal jí vysněné studium na vysoké škole. Soud ji odsoudil za „protistátní činnost“ k osmi rokům vězení. Prokurátorovi to však připadalo málo, a tak byl trest zvýšen na patnáct let. Odsouzená se přesto svým trýznitelům postavila čelem a dala jim jasně najevo, jak ji mrzí, že proti režimu nestačila udělat víc… Vystřídala řadu krutých věznic a poté, co uprchla a byla dopadena, jí byl trest prodloužen na osmnáct let. Ani po propuštění z vězení její ponížení nekončilo – musela totiž státu splácet dluh za to, že ve vězení jako katolička odmítala pracovat o nedělích… Když přišel rok 1968, Dagmar se přirozeně zapojila do revolučního dění. Podílela se na založení organizace politických vězňů K 231, ale velmi rychle jí došlo, že změna nakonec nenastane. Před dalším vězněním se rozhodla utéct do Austrálie. Tam vystudovala dvě vysoké školy – svobodná umění, archeologii, starověkou historii, psychologii a sociologii. Absolvovala kurz pro manekýnky a kaskadéry, naučila se techniku výroby smaltovaných obrazů, pracovala jako terapeutka ve věznici a zapojila se do činnosti Amnesty International. A nakonec napsala knihu. Autobiografie s názvem Byly jsme tam taky je výpovědí nejen o zvěrstvech páchaných pokřiveným režimem, ale také o velké vůli přežít, o přátelství trpících a o zoufalé snaze zůstat lidmi i v nelidských podmínkách.

„Na rubové straně je za mříží patrný letící racek – symbol svobody, jehož křik odsouzená zaslechla naposledy před zapadnutím vrat věznice a poté opět na svobodě v Austrálii. Číslo 23 se stylizovanými okvětními plátky vyjadřuje dobu mládí, číslo 14 roky protrpěné ve vězení a číslo 29 roky života po propuštění na svobodu. V horní části je v opisu uveden text DOBA ODPOUTALA VŠECHNO ZLO Z ŘETĚZU – citát z výše zmíněné knihy, který připomíná krutost vězeňského prostředí v době budování socialismu,“ vysvětluje akademický sochař Jiří Dostál. „Lícní straně dominuje portrét Dagmar Šimkové inspirovaný fotografií, která byla pořízena před jejím zatčením. V horní části kompozice je v opisu uvedena část odvážné řeči, kterou Dagmar Šimková pronesla před porotou v době věznění – LITUJI, ŽE JSEM NEMOHLA UDĚLAT VÍCE PROTI TOMUTO REŽIMU, dodává autor stříbrné medaile.

Nedílnou součástí medaile je výpravné balení, které obsahuje pojednání odborníka na moderní české dějiny PhDr. Petra Koury, Ph.D. Nezapomeňte, že kompletní sérii Národních hrdinů si můžete uložit do praktického sběratelského boxu.

Zpět na předchozí stránku.

Provozovatel
  • Ing. Martin Wallek
    Osvoboditelů 5301, CZ-76001 Zlín
  • IČO: 46285164, DIČ: CZ7301274167
  • Tel.: +420-577 21 21 12
  • E-mail: info@e-mince.cz
Novinky e-mailem

Zadejte svůj e-mail a budete informováni o novinkách.


© 2024 Ing. Martin Wallek . Internetový obchod EasyShop® 3.9 © IT STUDIO s.r.o.





Zobrazit panel o souborech cookie.