Česká verze German version English version

Vyhledávání:

rozšířené

Košík: 0 položek za 0 Kč
Stříbrná medaile Historie ražby mincí, Lucie Seifertová - replika denáru - b.k.
Kliknutím zobrazíte detail obrázku.
NÁŠ TIP

Stříbrná medaile Historie ražby mincí, Lucie Seifertová - replika denáru - b.k.

Výrobce:Česká mincovna
Katalog. číslo:31435-710
Ryzost stříbra:Ag 999/1000
Hmotnost:10 g
Průměr:30 mm
Hrana:Hladká
Autor:ak.soch. Jan Lukáš
Balení:blistr s motivem
Naše cena: 1 190 Kč vč. DPH
Dostupnost:na dotaz
Hodnocení:
ks
Historie českých mincí

S druhou replikou z cyklu „Historie českých mincí“ se podíváte do časů krutého středověku. Tehdy naší zemi vládli Přemyslovci, kteří nechali razit stříbrné denáry – vůbec první mince českých panovníků.

Když ze střední Evropy na konci prvního století před naším letopočtem odešli Keltové, následujících tisíc let na našem území nikdo mince nerazil. Směňovalo se zboží za zboží nebo se platilo jakýmisi šátečky. Změna přišla až v období středověku. Když se moci pevně chopili Přemyslovci, začali si, snad aby se vyrovnali panovníkům jiných mocných říší, razit své vlastní mince – stříbrné denáry. Zavedl je kníže Boleslav I., zvaný Ukrutný. Ten sice vstoupil do dějin jako vrah svého bratra, svatého Václava, ale zároveň se stal zakladatelem silného českého státu. Právo razit denáry měl jen panovník, ale nezřídka ho propůjčoval – zejména příbuzným na Moravě. Výsledkem bylo nepřeberné množství nejrůznějších mincí. Výjevy na nich byly zpočátku velmi jednoduché – možná šlo o portréty prvních Přemyslovců, možná ne (jistě to víme až od mincí knížete Oldřicha). Na denáry nechali panovníci razit i nejrůznější náboženské motivy – snad proto, že jejich činy příliš svaté nebyly. Obchodovali s otroky, udávali se mezi sebou, věznili, mučili a vraždili a také znehodnocovali měnu. Mince nechávali pravidelně roztavit a znovu vyrazit. Každý z nich při tom, aby se obohatil, ubral trochu stříbra a nahradil ho mědí. Denárů sice vznikalo tolik, že se dostaly mezi prostý lid a vytlačily výměnný obchod, ale stříbra v nich nakonec bylo tak málo, že je nikdo nechtěl…

To však není případ repliky denáru České mincovny, která je vyražena z ryzího stříbra. Podklady pro její ražbu zpracoval akademický sochař Jan Lukáš, kterému jako vzor posloužila originální historická mince – konkrétně denár Boleslava I.

Replika je vsazena do ilustrovaného prostorového leporela. V nezaměnitelném podání Lucie Seifertové se dozvíte řadu zajímavostí o životě a mincovnictví ve středověkém světě. Kompletní sedmidílný cyklus replik historickýc

Zpět na předchozí stránku.

Provozovatel
  • Ing. Martin Wallek
    Osvoboditelů 5301, CZ-76001 Zlín
  • IČO: 46285164, DIČ: CZ7301274167
  • Tel.: +420-577 21 21 12
  • E-mail: info@e-mince.cz
Novinky e-mailem

Zadejte svůj e-mail a budete informováni o novinkách.


© 2024 Ing. Martin Wallek . Internetový obchod EasyShop® 3.9 © IT STUDIO s.r.o.





Zobrazit panel o souborech cookie.