Česká verze German version English version

Vyhledávání:

rozšířené

Košík: 0 položek za 0 Kč
Doporučte nás

Domníváte se, že by naše stránky mohly zajímat někoho z Vašich přátel či známých?
-> Doporučte nás!

2015 - Niue 1 NZD Stříbrná mince Ohrožená příroda - Raroh velký - proof
Kliknutím zobrazíte detail obrázku.
NÁŠ TIP

2015 - Niue 1 NZD Stříbrná mince Ohrožená příroda - Raroh velký - proof

Výrobce:Česká mincovna
Kód výrobce:75108-718
Katalog. číslo:75108-718
Ročník:2015
Nominál:1 NZD
Ryzost stříbra:Ag 999/1000
Hmotnost:16 g
Průměr:34 mm
Provedení:Proof
Náklad (ks):1000
Balení:blistr s motivem
Cena:vyprodáno / sold
Hodnocení:

Ohrožená příroda
Série Ohrožená příroda představuje každý rok několik zástupců rostlinné i živočišné říše, s nimiž je stále těžší se při toulkách českou krajinou setkat. Česká mincovna tyto ohrožené druhy připomíná prostřednictvím krásných Smart mincía zároveň tak apeluje na naši zodpovědnost – přežití těchto druhů je totiž výhradně v rukou nás, lidí. Nedopusťme, aby se tyto stříbrné mince zanedlouho staly smutnou připomínkou dalšího vyhubeného tvora! Nová emise je věnována skutečně impozantnímu dravci.

Raroh velký se vyskytuje v oblastech od střední Evropy po jihovýchodní Sibiř, sever Mongolska a Čínu. V České republice však tento pták hnízdí pouze na Moravě, ač v první polovině 20. století obýval také Čechy. Dnes jeho tuzemskou populaci tvoří jen 8-10 párů. Jeho tělo je dlouhé kolem 50 cm s úctyhodným rozpětím křídel 102-129 cm. Váží přibližně jeden kilogram.

Mezi poznávací znaky raroha velkého patří bílé temeno hlavy a hnědý čárkovaný týl. Břicho a hruď jsou rovněž hnědé barvy a jsou na nich patrné podélné skvrny. Mláďata mají nohy modrošedé, dospělí jedinci pak jasně žluté. Potravu raroha tvoří drobní savci a ptáci. Své hnízdo po návratu ze zimovišť staví v korunách stromů listnatých a smíšených lesů nebo na skalách. Samice snáší červenohnědá skvrnitá vejce, z nichž po 30-31 dnech vysedí 3-5 mláďat. V této době jsou rarozi nejzranitelnější. Rušení v době hnízdění patří k nejvýznamnějším příčinám ohrožení, stejně jako pád hnízda, jeho vykradení za účelem chovu či prodeje mláďat a bohužel také přímý odlov.

Kompozici reverzu stříbrné Smart mince s nominální hodnotou 1 NZD s reliéfním motivem sedícího raroha v popředí a kolorovaným vyobrazením dravce v letu připravila akademická sochařka Majka Wichnerová. Averz pak vedle atributů emitenta nese velmi zdařilou plastiku divokého lesa, která obzvláště vyniká v mimořádné kvalitě ražby proof. Nepropásněte další krásný kousek přírody pro vaše numismatické kolekce. Uložit si ho můžete po boku dalších ohrožených druhů do praktického sběratelského boxu, který rovněž najdete v nabídce České mincovny.

Zpět na předchozí stránku.

Provozovatel
  • E-MINCE.cz - Martin Wallek
    Osvoboditelů 5301, CZ-76001 Zlín
  • IČO: 46285164, DIČ: CZ7301274167
  • Tel.: +420-577 21 21 12
  • Fax: +420-577 69 66 30
  • E-mail: info@e-mince.cz
Novinky e-mailem

Zadejte svůj e-mail a budete informováni o novinkách.


© 2019 E-MINCE.cz - Martin Wallek . Internetový obchod EasyShop® 3.9 © IT STUDIO s.r.o.

Zobrazit panel o souborech cookie.