Česká verze German version English version

Vyhledávání:

rozšířené

Košík: 0 položek za 0 Kč

Stříbrná medaile Dějiny válečnictví - Bitva u Waterloo - proof

Výrobce:Česká mincovna
Katalog. číslo:CMSPDVBW
Ryzost stříbra:Ag 999/1000
Hmotnost:42 g
Průměr:50 mm
Autor:ak. malíř Karel Zeman
Provedení:Proof
Náklad (ks):500
Balení:kapsle, etue, certifikát
Sazba DPH:21%
Datum emise:2015
Cena:vyprodáno / sold
Hodnocení:

Stříbrná medaile Dějiny válečnictví - Bitva u Waterloo - Duke of Wellington - proof

 • medaile je uložena v prezentační etuji
 • vyražena z ryzího stříbra (Ag 999)
 • 42 gramů - 50 milimetrů
 • nejvyšší kvalita ražby - proof
 • autor: ak. malíř Karel Zeman, rytec: Lubomír Lietava

Dějiny válečnictví

Znalci historie se jistě shodnou na tom, že mezi tématy série sběratelských medailí Dějiny válečnictví nesmí chybět zásadní událost, která právě před 200 lety obrátila chod světa zcela novým směrem. Je jí bitva u Waterloo, jež znamenala poslední z vzácných porážek jednoho z největších vojevůdců všech dob, Napoleona Bonaparte. Česká mincovna tento velký okamžik vyzdvihuje prostřednictvím výjimečné ražby stříbrné medaile.

Ke klíčové bitvě došlo zhruba pět kilometrů od malé belgické vesnice Waterloo, kde se 18. června 1815 setkala spojenecká armáda pod vedením vévody Wellingtona podpořená pruským vojskem, jež vedl maršál Blücher, s armádou francouzskou, které veleli maršálové Ney a Grouchy. Tehdy se proti sobě postavilo 113 000 spojenců a 72 000 Francouzů.

Napoleonův nezdar byl souhrou několika chyb na straně francouzských velitelů. Grouchy nedokázal hned v počátku zastavit pruskou armádu mířící na bitevní pole u Waterloo a celý jeho sbor byl naopak Prusy zadržen. Další velkou chybu měl na svědomí sám Napoleon, když se rozhodl kvůli rozmočené půdě odložit první útok. Mezitím totiž stihli Prusové dorazit na místo a posílili tak v rozhodujícím okamžiku Wellingtonovy pluky. Bitva u Waterloo znamenala nejtěžší porážku, jakou Napoleon zažil.

Oslavy dvoustého výročí od této události se nesou ve velkém duchu stejně jako emise nové medaile z ryzího stříbra od České mincovny. Její autor, akademický malíř Karel Zeman, projevil při zpracování svůj vytříbený vkus pro kompozici a uplatnil vlastní zážitky z rekonstrukce bitvy u Waterloo. Ve vzpomínkách se mu uchoval pohled na dudáckou kapelu, proto portrét vítězného Arthura Wellesleyho, 1. vévody z Wellingtonu, na averzu medaile doplnil skotskými horaly 92. pluku a jejich dudákem. Reverzu pak věnoval výjev seržanta Charlese Ewarta zmocňujícího se francouzské orlice 42. regimentu, jenž byl do té doby zván „neporazitelní“. Již na první pohled se jedná o velmi výjimečné umělecké dílo, které ve vašich sbírkách rozhodně nemůže chybět!

Zpět na předchozí stránku.

Provozovatel
 • E-MINCE.cz - Martin Wallek
  Osvoboditelů 5301, CZ-76001 Zlín
 • IČO: 46285164, DIČ: CZ7301274167
 • Tel.: +420-577 21 21 12
 • Fax: +420-577 69 66 30
 • E-mail: info@e-mince.cz
Novinky e-mailem

Zadejte svůj e-mail a budete informováni o novinkách.


© 2019 E-MINCE.cz - Martin Wallek . Internetový obchod EasyShop® 3.9 © IT STUDIO s.r.o.

Zobrazit panel o souborech cookie.