Česká verze German version English version

Vyhledávání:

rozšířené

Košík: 0 položek za 0 Kč

AKTUALITY

(ČNB) - Emise stříbrné mince 100 Kč

(ČNB) - Emise stříbrné mince 100 Kč

25.03.2024

Česká národní banka vydává novou stokorunovou pamětní minci

Česká národní banka v dubnu 2023 doplnila plán emise pamětních mincí o nový cyklus Instituce České republiky. První mincí z tohoto cyklu bude v první polovině roku 2024 stokoruna s motivem Nejvyššího státního zastupitelství.

Česká národní banka vyzvala k vytvoření výtvarného návrhu akademického sochaře Zbyňka Fojtů jako nejúspěšnějšího účastníka výtvarných soutěží ČNB s největším počtem realizací.

Autor připravil 6 variant kresebných návrhů, které ve dnech 12. - 17. května 2023 vyhodnotila Komise pro posuzování návrhů na české peníze distančně. Odborným poradcem byl Mgr. Petr Malý, tiskový mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství v Brně.

Komise se shodla na variantě návrhu, která byla posléze převedena do sádrového modelu.

Bankovní rada České národní banky na svém jednání dne 8. června 2023 schválila realizaci mince podle návrhu akademického sochaře Zbyňka Fojtů.
(zdroj a foto: web ČNB)

Pamětní stříbrná mince "Nejvyšší státní zastupitelství" k objednání zde


(ČNB) - Emise stříbrné mince 200 Kč

(ČNB) - Emise stříbrné mince 200 Kč

28.02.2024

Česká národní banka vydává pamětní minci ke 200. výročí narození Bedřicha Smetany

Bedřicha Smetanu nově připomíná pamětní stříbrná mince. Ke 200. výročí narozenin světově proslulého českého hudebního skladatele ji vydala Česká národní banka (ČNB). Jde o druhou letošní pamětní minci v dvousetkorunové nominální hodnotě.

Sběratelskou minci navrhl medailér Jiří Hanuš. Pro lícní stranu zvolil nápis „Má vlast“ zakomponovaný do panoramatu Prahy a Hradčan, pro rubovou portrét Bedřicha Smetany.

„Letos je Rok české hudby. A 2. března uplyne 200 let od doby, co se v Litomyšli narodil Bedřich Smetana. Pamětní minci věnovanou tomuto hudebnímu skladateli jsme proto s úctou k tradicím a respektem k moderně pojaté historické architektuře představili právě v tomto východočeském městě,“ říká guvernér České národní banky Aleš Michl.

Jak unikátní mince vznikala, popisuje členka bankovní rady České národní banky Karina Kubelková: „O zpracování mince na motivy života a tvorby Bedřicha Smetany byl mezi umělci velký zájem. Odborná komise vybírala z celkem 41 autorských návrhů. Nebylo to jednoduché, ale věřím, že se výsledek bude líbit.“

Centrální banka vydává pamětní minci s motivem Bedřicha Smetany v celkovém nákladu 21 500 kusů, a to ve dvojím provedení. V běžné kvalitě je 7 700 kusů, dalších 13 800 kusů má kvalitu špičkovou, která se vyznačuje vysoce leštěným mincovním polem a matovaným reliéfem. Mince mají průměr 31 milimetrů a hmotnost 13 gramů. Vyrobila je Česká mincovna ze slitiny obsahující 925 dílů stříbra a 75 dílů mědi.

Letos by tuto minci podle emisního plánu měly doplnit ještě další dvě pamětní stříbrné dvousetkoruny, které připomenou 350 let od úmrtí malíře Karla Škréty a 400 let od vydání Komenského mapy Moravy. V březnu se také otevře tematický cyklus Instituce České republiky, první dvě mince této edice v nominální hodnotě 100 Kč ponesou motivy Nejvyššího státního zastupitelství a Bezpečnostní informační služby.

V roce 2024 ČNB plánuje vydat také dvě zlaté mince v nominální hodnotě 5 000 Kč, které se budou věnovat městům Olomouc a Moravská Třebová. Vydá také pamětní stříbrnou minci 500 Kč z řady Slavné dopravní prostředky s motivem tramvaje T3. Přehled dalších plánovaných i dřívějších emisí je k dispozici v emisním plánu na období 2021–2025 na webu ČNB.

Bedřich Smetana
Bedřich Smetana se narodil 2. března 1824 v Litomyšli do rodiny sládka zámeckého pivovaru. Hudební skladatel, který se považuje za otce české národní hudby, začal kariéru jako klavírista a pedagog ve šlechtických rodinách. Smetanova tvorba se vyznačuje především láskou a vášní k vlasti, oslavuje českou kulturu a historii. Mezi nejznámější operní díla světově proslulého autora patří Braniboři v Čechách, Čertova stěna, Libuše či Prodaná nevěsta. I přesto, že hudebník v padesáti letech přišel o sluch, složil v této době nejzásadnější dílo: cyklus šesti symfonických básní Má vlast inspirovaný českou krajinou a tradicemi.

Štěpánka Filipová,
tisková mluvčí ČNB

(zdroj: web ČNB, foto ČM)

Pamětní stříbrná mince "200. výročí narození skladatele Bedřicha Smetany" k objednání zde


(ČNB) - Emise stříbrné mince 200 Kč

(ČNB) - Emise stříbrné mince 200 Kč

03.01.2024

Josef Suk na stříbrné minci ČNB

Česká národní banka vydává pamětní stříbrnou minci v nominální hodnotě 200 Kč, která připomene 150 let od narození významného českého skladatele, houslisty a pedagoga Josefa Suka. V prodeji bude od středy 3. ledna 2024.

Autorkou mince je medailérka Petra Čánská. Ta jako dominantu lícní strany zvolila motiv houslového korpusu, který umístila na Sukovy notové autografy. Na rubové straně je portrét Josefa Suka.

Centrální banka vydává celkem 21 tisíc pamětních mincí ve dvojím provedení. V běžné kvalitě je 7 500 kusů, dalších 13 500 kusů má špičkovou kvalitu vyznačující se vysoce leštěným mincovním polem a matovaným reliéfem. Mince mají průměr 31 milimetrů a hmotnost 13 gramů. Vyrobila je Česká mincovna ze slitiny obsahující 925 dílů stříbra a 75 dílů mědi. Nominální hodnota mince 200 Kč není totožná s prodejní cenou. Ta je vyšší a zohledňuje mimo jiné aktuální cenu stříbra, náklady spojené s výrobou a DPH. Minci lze zakoupit u vybraných smluvních partnerů. ČNB přímý prodej veřejnosti nezajišťuje.

Mince věnovaná Josefu Sukovi je první numizmatickou emisí ČNB v roce 2024. V průběhu roku k ní přibudou další tři pamětní stříbrné mince v nominální hodnotě 200 Kč, které postupně připomenou 200 let od narození hudebního skladatele Bedřicha Smetany, 350 let od úmrtí malíře Karla Škréty a 400 let od vydání Komenského mapy Moravy. Otevře se také nový tematický cyklus Instituce České republiky, jeho první dvě stokorunové mince ponesou motiv Nejvyššího státního zastupitelství a Bezpečnostní informační služby.

V roce 2024 ČNB dále vydá zlaté mince 5000 Kč věnované městům Olomouc a Moravská Třebová a pamětní stříbrnou minci 500 Kč s motivem tramvaje T3, která bude v pořadí čtvrtá z řady Slavné dopravní prostředky. Přehled dalších plánovaných i již dříve vydaných emisí je k dispozici v emisním plánu na období 2021–2025 na webu ČNB.

Josef SuK

Josek Suk se narodil 4. ledna 1874 v Křečovicích. Na Pražské konzervatoři vystudoval hru na housle a později skladbu. Dnes se řadí mezi nejvýznamnější skladatele přelomu romantismu a moderny jak v české, tak i evropské hudbě. K jeho zásadním dílům patří Serenáda, Asrael, Pohádka léta, Epilog či klavírní skladba O matince. Suk se svými kolegy Karlem Hoffmannem, Oskarem Nedbalem a Ottou Bergerem založil legendární České kvarteto, které dosáhlo světového věhlasu a odehrálo na 4 tisíce koncertů po celé Evropě. Působil také jako pedagog a v roce 1922 byl jmenován profesorem skladby na Mistrovské škole Pražské konzervatoře, kde vychoval 35 skladatelů, mimo jiné Pavla Bořkovce, Jaroslava Ježka, Emila Hlobila, Bohuslava Martinů, Karla Reinera nebo Dalibora Vačkáře. 

Petra Krmelová
ředitelka odboru komunikace a mluvčí ČNB
(zdroj: web ČNB, foto ČM)

Pamětní stříbrná mince "150. výročí narození skladatele a houslisty Josefa Suka" k objednání zde


(ČNB) - Emise stříbrné mince 200 Kč

(ČNB) - Emise stříbrné mince 200 Kč

07.12.2023

Santini na stříbrné minci ČNB

Česká národní banka připomíná 300 let od úmrtí architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichela. Vybrané stavby, které tento významný český architekt navrhl, jsou motivem pamětní stříbrné mince v nominální hodnotě 200 Kč. V prodeji bude od středy 6. prosince 2023.

Autorem její podoby je akademický sochař Vladimír Oppl, který na minci ztvárnil vybrané Santiniho stavby. Na lícní straně je průčelí kostela Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci, na rubové straně je kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře.

Centrální banka vydává celkem 30 tisíc kusů pamětních mincí ve dvojím provedení. V běžné kvalitě je 11 100 kusů, dalších 18 900 kusů má špičkovou kvalitu vyznačující se vysoce leštěným mincovním polem a matovaným reliéfem. Mají průměr 31 milimetrů a hmotnost 13 gramů. Vyrobila je Česká mincovna ze slitiny obsahující 925 dílů stříbra a 75 dílů mědi.

Nominální hodnota mince 200 Kč není totožná s prodejní cenou. Ta je vyšší a zohledňuje mimo jiné aktuální cenu stříbra, náklady spojené s výrobou a DPH. Minci lze zakoupit u vybraných smluvních partnerů. ČNB přímý prodej veřejnosti nezajišťuje.

Mince věnovaná Santinimu je poslední, kterou ČNB v roce 2023 vydává. První emisí roku 2024 bude pamětní stříbrná mince k výročí 150 let od narození Josefa Suka. Přehled dalších plánovaných i dříve vydaných emisí je k dispozici v emisním plánu na období 2021–2025 na webu ČNB.

Jan Blažej Santini-Aichel
Jan Blažej Santini-Aichel se narodil 3. února 1677 v Praze. Na českém území je autorem řady staveb, které vznikly ve stylu tzv. gotizujícího baroka. Díky originálnímu přístupu k navrhování staveb, které vynikaly geometrickou a světelnou nápaditostí, je považován za jednoho z nejvýznamnějších architektů české historie. Zemřel v Praze 7. prosince 1723.

Petra Krmelová
ředitelka odboru komunikace a mluvčí ČNB
(zdroj: web ČNB, foto ČM)

 Pamětní stříbrná mince "300. výročí úmrtí architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichela" k objednání zde


(MÖ) - Emise zlaté mince 100 Euro

(MÖ) - Emise zlaté mince 100 Euro

18.10.2023

Zlato Indie 2023 - série "Magie zlata"

Münze Österreich

Když se v Indii slaví Diwali, je to jako Vánoce a Silvestr dohromady. Hinduistická bohyně Lakshmi vyzařuje své kouzlo na tomto kontemplativním a bujném festivalu světel. Trůní v lotosovém květu a má všechny čtyři ruce plné práce. Přináší štěstí a zlato! S mincí se ponoříte do fascinujících mýtů a starověkých tradic indického subkontinentu.

Nejvyšší štěstí

V království bohů a zlata: V Indii se šperky, mince a další umělecké předměty vždy vyráběly především ze zlata. V drahém kovu je obsaženo kouzlo, které se dokonale hodí k božstvům, která osídlují a obohacují svět indické představivosti. Jejich zvláštní charisma pochází v neposlední řadě ze záře zlata. Mince „Zlatá Indie“ představuje dvě zvláště charismatická božstva: Krišnu a Lakšmí.

Krišna je většinou uctíván jako avatar védského božstva Višnua. Krišna znamená „ten, kdo vás k sobě přitahuje“. Stal se symbolem nadlidskosti: mezi syny je nejlepším synem, mezi přáteli je nejlepším přítelem, mezi milenci je nejlepším milencem, mezi těmi, kteří pomáhají těm, kteří hledají správnou cestu, je nejlepším vůdcem.

Lakšmí je bohyně štěstí a prosperity. Mýtus říká, že se vynořila z oceánu mléka jako jeden ze čtrnácti vzácných předmětů a sedíc v lotosovém květu - symbolu mateřství - si vybrala Višnu za svého manžela. Třetí den mimořádně oblíbeného festivalu Diwali v Indii je věnován právě jí. Na její počest svítí tisíce luceren a svíček a domy jsou jasně osvětleny.

Stejně jako Krišna a Lakšmí představují projev Nejvyššího, tak i materiál, ze kterého jsou vyrobeny: zlato.

Obrazy mincí

Ve středu averzní strany sedí Lakshmi v lotosovém květu, po stranách se slony. Ve dvou ze čtyř rukou drží lotosové květy a zbylými dvěma žehná divákovi a nabízí mu kousky zlata. Pod ní je glyf निष्क, „Nishka“, což v sanskrtu znamená malý zlatý kotouč. – Druhá strana zobrazuje Krišnu v královském sedu, obklopeného ozdobným pásem, který připomíná paví pera.

„Zlatá Indie“ je pátou ze šesti mincí v sérii „ Kouzlo zlata “.

Svou novou zlatou minci si můžete koupit zde (klikněte)


nejnovějších 5 | všechny | zpět na úvod

Provozovatel
  • Ing. Martin Wallek
    Osvoboditelů 5301, CZ-76001 Zlín
  • IČO: 46285164, DIČ: CZ7301274167
  • Tel.: +420-577 21 21 12
  • E-mail: info@e-mince.cz
Novinky e-mailem

Zadejte svůj e-mail a budete informováni o novinkách.


© 2024 Ing. Martin Wallek . Internetový obchod EasyShop® 3.9 © IT STUDIO s.r.o.





Zobrazit panel o souborech cookie.