Česká verze German version English version

Vyhledávání:

rozšířené

Košík: 0 položek za 0 Kč

AKTUALITY

(ČNB) - Emise stříbrné mince 100 Kč

(ČNB) - Emise stříbrné mince 100 Kč

25.03.2024

Česká národní banka vydává novou stokorunovou pamětní minci

Česká národní banka v dubnu 2023 doplnila plán emise pamětních mincí o nový cyklus Instituce České republiky. První mincí z tohoto cyklu bude v první polovině roku 2024 stokoruna s motivem Nejvyššího státního zastupitelství.

Česká národní banka vyzvala k vytvoření výtvarného návrhu akademického sochaře Zbyňka Fojtů jako nejúspěšnějšího účastníka výtvarných soutěží ČNB s největším počtem realizací.

Autor připravil 6 variant kresebných návrhů, které ve dnech 12. - 17. května 2023 vyhodnotila Komise pro posuzování návrhů na české peníze distančně. Odborným poradcem byl Mgr. Petr Malý, tiskový mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství v Brně.

Komise se shodla na variantě návrhu, která byla posléze převedena do sádrového modelu.

Bankovní rada České národní banky na svém jednání dne 8. června 2023 schválila realizaci mince podle návrhu akademického sochaře Zbyňka Fojtů.
(zdroj a foto: web ČNB)

Pamětní stříbrná mince "Nejvyšší státní zastupitelství" k objednání zde


(ČNB) - Emise stříbrné mince 200 Kč

(ČNB) - Emise stříbrné mince 200 Kč

28.02.2024

Česká národní banka vydává pamětní minci ke 200. výročí narození Bedřicha Smetany

Bedřicha Smetanu nově připomíná pamětní stříbrná mince. Ke 200. výročí narozenin světově proslulého českého hudebního skladatele ji vydala Česká národní banka (ČNB). Jde o druhou letošní pamětní minci v dvousetkorunové nominální hodnotě.

Sběratelskou minci navrhl medailér Jiří Hanuš. Pro lícní stranu zvolil nápis „Má vlast“ zakomponovaný do panoramatu Prahy a Hradčan, pro rubovou portrét Bedřicha Smetany.

„Letos je Rok české hudby. A 2. března uplyne 200 let od doby, co se v Litomyšli narodil Bedřich Smetana. Pamětní minci věnovanou tomuto hudebnímu skladateli jsme proto s úctou k tradicím a respektem k moderně pojaté historické architektuře představili právě v tomto východočeském městě,“ říká guvernér České národní banky Aleš Michl.

Jak unikátní mince vznikala, popisuje členka bankovní rady České národní banky Karina Kubelková: „O zpracování mince na motivy života a tvorby Bedřicha Smetany byl mezi umělci velký zájem. Odborná komise vybírala z celkem 41 autorských návrhů. Nebylo to jednoduché, ale věřím, že se výsledek bude líbit.“

Centrální banka vydává pamětní minci s motivem Bedřicha Smetany v celkovém nákladu 21 500 kusů, a to ve dvojím provedení. V běžné kvalitě je 7 700 kusů, dalších 13 800 kusů má kvalitu špičkovou, která se vyznačuje vysoce leštěným mincovním polem a matovaným reliéfem. Mince mají průměr 31 milimetrů a hmotnost 13 gramů. Vyrobila je Česká mincovna ze slitiny obsahující 925 dílů stříbra a 75 dílů mědi.

Letos by tuto minci podle emisního plánu měly doplnit ještě další dvě pamětní stříbrné dvousetkoruny, které připomenou 350 let od úmrtí malíře Karla Škréty a 400 let od vydání Komenského mapy Moravy. V březnu se také otevře tematický cyklus Instituce České republiky, první dvě mince této edice v nominální hodnotě 100 Kč ponesou motivy Nejvyššího státního zastupitelství a Bezpečnostní informační služby.

V roce 2024 ČNB plánuje vydat také dvě zlaté mince v nominální hodnotě 5 000 Kč, které se budou věnovat městům Olomouc a Moravská Třebová. Vydá také pamětní stříbrnou minci 500 Kč z řady Slavné dopravní prostředky s motivem tramvaje T3. Přehled dalších plánovaných i dřívějších emisí je k dispozici v emisním plánu na období 2021–2025 na webu ČNB.

Bedřich Smetana
Bedřich Smetana se narodil 2. března 1824 v Litomyšli do rodiny sládka zámeckého pivovaru. Hudební skladatel, který se považuje za otce české národní hudby, začal kariéru jako klavírista a pedagog ve šlechtických rodinách. Smetanova tvorba se vyznačuje především láskou a vášní k vlasti, oslavuje českou kulturu a historii. Mezi nejznámější operní díla světově proslulého autora patří Braniboři v Čechách, Čertova stěna, Libuše či Prodaná nevěsta. I přesto, že hudebník v padesáti letech přišel o sluch, složil v této době nejzásadnější dílo: cyklus šesti symfonických básní Má vlast inspirovaný českou krajinou a tradicemi.

Štěpánka Filipová,
tisková mluvčí ČNB

(zdroj: web ČNB, foto ČM)

Pamětní stříbrná mince "200. výročí narození skladatele Bedřicha Smetany" k objednání zde


(ČNB) - Emise stříbrné mince 200 Kč

(ČNB) - Emise stříbrné mince 200 Kč

03.01.2024

Josef Suk na stříbrné minci ČNB

Česká národní banka vydává pamětní stříbrnou minci v nominální hodnotě 200 Kč, která připomene 150 let od narození významného českého skladatele, houslisty a pedagoga Josefa Suka. V prodeji bude od středy 3. ledna 2024.

Autorkou mince je medailérka Petra Čánská. Ta jako dominantu lícní strany zvolila motiv houslového korpusu, který umístila na Sukovy notové autografy. Na rubové straně je portrét Josefa Suka.

Centrální banka vydává celkem 21 tisíc pamětních mincí ve dvojím provedení. V běžné kvalitě je 7 500 kusů, dalších 13 500 kusů má špičkovou kvalitu vyznačující se vysoce leštěným mincovním polem a matovaným reliéfem. Mince mají průměr 31 milimetrů a hmotnost 13 gramů. Vyrobila je Česká mincovna ze slitiny obsahující 925 dílů stříbra a 75 dílů mědi. Nominální hodnota mince 200 Kč není totožná s prodejní cenou. Ta je vyšší a zohledňuje mimo jiné aktuální cenu stříbra, náklady spojené s výrobou a DPH. Minci lze zakoupit u vybraných smluvních partnerů. ČNB přímý prodej veřejnosti nezajišťuje.

Mince věnovaná Josefu Sukovi je první numizmatickou emisí ČNB v roce 2024. V průběhu roku k ní přibudou další tři pamětní stříbrné mince v nominální hodnotě 200 Kč, které postupně připomenou 200 let od narození hudebního skladatele Bedřicha Smetany, 350 let od úmrtí malíře Karla Škréty a 400 let od vydání Komenského mapy Moravy. Otevře se také nový tematický cyklus Instituce České republiky, jeho první dvě stokorunové mince ponesou motiv Nejvyššího státního zastupitelství a Bezpečnostní informační služby.

V roce 2024 ČNB dále vydá zlaté mince 5000 Kč věnované městům Olomouc a Moravská Třebová a pamětní stříbrnou minci 500 Kč s motivem tramvaje T3, která bude v pořadí čtvrtá z řady Slavné dopravní prostředky. Přehled dalších plánovaných i již dříve vydaných emisí je k dispozici v emisním plánu na období 2021–2025 na webu ČNB.

Josef SuK

Josek Suk se narodil 4. ledna 1874 v Křečovicích. Na Pražské konzervatoři vystudoval hru na housle a později skladbu. Dnes se řadí mezi nejvýznamnější skladatele přelomu romantismu a moderny jak v české, tak i evropské hudbě. K jeho zásadním dílům patří Serenáda, Asrael, Pohádka léta, Epilog či klavírní skladba O matince. Suk se svými kolegy Karlem Hoffmannem, Oskarem Nedbalem a Ottou Bergerem založil legendární České kvarteto, které dosáhlo světového věhlasu a odehrálo na 4 tisíce koncertů po celé Evropě. Působil také jako pedagog a v roce 1922 byl jmenován profesorem skladby na Mistrovské škole Pražské konzervatoře, kde vychoval 35 skladatelů, mimo jiné Pavla Bořkovce, Jaroslava Ježka, Emila Hlobila, Bohuslava Martinů, Karla Reinera nebo Dalibora Vačkáře. 

Petra Krmelová
ředitelka odboru komunikace a mluvčí ČNB
(zdroj: web ČNB, foto ČM)

Pamětní stříbrná mince "150. výročí narození skladatele a houslisty Josefa Suka" k objednání zde


(ČNB) - Emise stříbrné mince 200 Kč

(ČNB) - Emise stříbrné mince 200 Kč

07.12.2023

Santini na stříbrné minci ČNB

Česká národní banka připomíná 300 let od úmrtí architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichela. Vybrané stavby, které tento významný český architekt navrhl, jsou motivem pamětní stříbrné mince v nominální hodnotě 200 Kč. V prodeji bude od středy 6. prosince 2023.

Autorem její podoby je akademický sochař Vladimír Oppl, který na minci ztvárnil vybrané Santiniho stavby. Na lícní straně je průčelí kostela Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci, na rubové straně je kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře.

Centrální banka vydává celkem 30 tisíc kusů pamětních mincí ve dvojím provedení. V běžné kvalitě je 11 100 kusů, dalších 18 900 kusů má špičkovou kvalitu vyznačující se vysoce leštěným mincovním polem a matovaným reliéfem. Mají průměr 31 milimetrů a hmotnost 13 gramů. Vyrobila je Česká mincovna ze slitiny obsahující 925 dílů stříbra a 75 dílů mědi.

Nominální hodnota mince 200 Kč není totožná s prodejní cenou. Ta je vyšší a zohledňuje mimo jiné aktuální cenu stříbra, náklady spojené s výrobou a DPH. Minci lze zakoupit u vybraných smluvních partnerů. ČNB přímý prodej veřejnosti nezajišťuje.

Mince věnovaná Santinimu je poslední, kterou ČNB v roce 2023 vydává. První emisí roku 2024 bude pamětní stříbrná mince k výročí 150 let od narození Josefa Suka. Přehled dalších plánovaných i dříve vydaných emisí je k dispozici v emisním plánu na období 2021–2025 na webu ČNB.

Jan Blažej Santini-Aichel
Jan Blažej Santini-Aichel se narodil 3. února 1677 v Praze. Na českém území je autorem řady staveb, které vznikly ve stylu tzv. gotizujícího baroka. Díky originálnímu přístupu k navrhování staveb, které vynikaly geometrickou a světelnou nápaditostí, je považován za jednoho z nejvýznamnějších architektů české historie. Zemřel v Praze 7. prosince 1723.

Petra Krmelová
ředitelka odboru komunikace a mluvčí ČNB
(zdroj: web ČNB, foto ČM)

 Pamětní stříbrná mince "300. výročí úmrtí architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichela" k objednání zde


(MÖ) - Emise zlaté mince 100 Euro

(MÖ) - Emise zlaté mince 100 Euro

18.10.2023

Zlato Indie 2023 - série "Magie zlata"

Münze Österreich

Když se v Indii slaví Diwali, je to jako Vánoce a Silvestr dohromady. Hinduistická bohyně Lakshmi vyzařuje své kouzlo na tomto kontemplativním a bujném festivalu světel. Trůní v lotosovém květu a má všechny čtyři ruce plné práce. Přináší štěstí a zlato! S mincí se ponoříte do fascinujících mýtů a starověkých tradic indického subkontinentu.

Nejvyšší štěstí

V království bohů a zlata: V Indii se šperky, mince a další umělecké předměty vždy vyráběly především ze zlata. V drahém kovu je obsaženo kouzlo, které se dokonale hodí k božstvům, která osídlují a obohacují svět indické představivosti. Jejich zvláštní charisma pochází v neposlední řadě ze záře zlata. Mince „Zlatá Indie“ představuje dvě zvláště charismatická božstva: Krišnu a Lakšmí.

Krišna je většinou uctíván jako avatar védského božstva Višnua. Krišna znamená „ten, kdo vás k sobě přitahuje“. Stal se symbolem nadlidskosti: mezi syny je nejlepším synem, mezi přáteli je nejlepším přítelem, mezi milenci je nejlepším milencem, mezi těmi, kteří pomáhají těm, kteří hledají správnou cestu, je nejlepším vůdcem.

Lakšmí je bohyně štěstí a prosperity. Mýtus říká, že se vynořila z oceánu mléka jako jeden ze čtrnácti vzácných předmětů a sedíc v lotosovém květu - symbolu mateřství - si vybrala Višnu za svého manžela. Třetí den mimořádně oblíbeného festivalu Diwali v Indii je věnován právě jí. Na její počest svítí tisíce luceren a svíček a domy jsou jasně osvětleny.

Stejně jako Krišna a Lakšmí představují projev Nejvyššího, tak i materiál, ze kterého jsou vyrobeny: zlato.

Obrazy mincí

Ve středu averzní strany sedí Lakshmi v lotosovém květu, po stranách se slony. Ve dvou ze čtyř rukou drží lotosové květy a zbylými dvěma žehná divákovi a nabízí mu kousky zlata. Pod ní je glyf निष्क, „Nishka“, což v sanskrtu znamená malý zlatý kotouč. – Druhá strana zobrazuje Krišnu v královském sedu, obklopeného ozdobným pásem, který připomíná paví pera.

„Zlatá Indie“ je pátou ze šesti mincí v sérii „ Kouzlo zlata “.

Svou novou zlatou minci si můžete koupit zde (klikněte)


(ČNB) - Emise zlaté mince 5000 Kč

(ČNB) - Emise zlaté mince 5000 Kč

03.10.2023

Hradec Králové na zlaté minci ČNB

Pětitisícikoruna je součástí cyklu Městské památkové rezervace. „Na novou zlatou minci se vešel jen malý výběr z významných staveb, které můžeme vidět v Hradci Králové. Svůj otisk zanechala v tomto východočeském městě řada našich skvělých architektů. Právem má své místo jak v učebnicích architektury, tak mezi zlatými mincemi ČNB,“ uvedl guvernér ČNB Aleš Michl.

Na lícní straně zlaté pětitisícikoruny je vyobrazen interiér empírového schodiště Bono Publico. Do něj autorka, medailérka Veronika Prokopová, zakomponovala heraldická zvířata z velkého státního znaku. Na rubové straně mince je koláž významných architektonických památek městské památkové rezervace Hradec Králové. V popředí jsou gotické středověké městské hradby se schodištěm Bono Publico, nad hradbami jsou zleva dům U Špuláků, kostel sv. Ducha a budova radnice, nad kterou je renesanční Bílá věž. Před radnicí se dále nachází barokní Mariánský sloup.

ČNB vydává 15 tisíc kusů těchto mincí ze zlata o ryzosti 999,9. Z nich 5 300 je v běžném (standard) a 9 700 ve špičkovém (proof) provedení, která se od sebe liší povrchovou úpravou a provedením hrany. Vyrazila je Česká mincovna, a. s., v Jablonci nad Nisou.

Nominální hodnota mince 5 000 Kč není totožná s prodejní cenou. Ta je výrazně vyšší a zohledňuje mimo jiné aktuální cenu zlata a náklady spojené s výrobou. Minci lze zakoupit u vybraných smluvních partnerů. ČNB přímý prodej veřejnosti nezajišťuje.

Pětitisícikoruna s motivy Hradce Králové je šestou a letos poslední mincí z desetidílného cyklu Městské památkové rezervace. V roce 2024 se na zlatých mincích představí Olomouc a Moravská Třebová. Do ukončení tohoto emisního období (2021–2025) získají svoji minci ještě Štramberk a Tábor.

Městská památková rezervace Hradec Králové

Městská památková rezervace Hradec Králové se rozprostírá na návrší v blízkosti soutoku řek Labe a Orlice. Historické centrum tohoto východočeského města je tvořeno prostorem okolo Velkého a Malého náměstí s řadou staveb, jejichž historie sahá až do středověku. K nejvýznamnějším se řadí gotický katedrální kostel sv. Ducha, Bílá věž, kaple sv. Klimenta, jejíž autorství je připisováno Janu Blažeji Santinimu-Aichelovi, klasicistní historická radnice č. p. 1 či Mariánský sloup. Pěší propojení centra města a řeky Orlice na jižní straně městské rezervace umožňuje schodiště Bono Publico. Moderní architekturu z 1. poloviny 20. století umístěnou mimo historické centrum pak reprezentuje souběžné funkcionalistické schodiště postavené Josefem Gočárem.

Petra Krmelová
ředitelka odboru komunikace a mluvčí ČNB

(zdroj: tisková zpráva ČNB, foto: Česká mincovna)

Svou novou zlatou minci si můžete koupit zde (klikněte)


(ČNB) - Emise stříbrné mince 200 Kč

(ČNB) - Emise stříbrné mince 200 Kč

14.09.2023

Max Švabinský na stříbrné minci ČNB

Česká národní banka připomíná výročí 150 let od narození Maxe Švabinského. Odkaz tohoto významného českého malíře a kreslíře přelomu 19. a 20. století byl inspirací pro vznik pamětní stříbrné mince v nominální hodnotě 200 Kč. V prodeji bude od středy 13. září 2023.

17. září 2023 uplyne 150 let od narození malíře, kreslíře a grafika Maxe Švabinského. Jeho osobu a přínos pro české umění připomíná pamětní mince ČNB. Autorem její podoby je medailér Josef Oplištil, který na lícní straně mince ztvárnil jedno z klíčových děl Maxe Švabinského, monumentální plátno Chudý kraj. Na rubové straně mince je Švabinského portrét.

Centrální banka vydává celkem 30 tisíc kusů pamětních mincí ve dvojím provedení. V běžné kvalitě je 11 150 kusů, dalších 18 850 kusů má špičkovou kvalitu vyznačující se vysoce leštěným mincovním polem a matovaným reliéfem. Mají průměr 31 milimetrů a hmotnost 13 gramů. Vyrobila je Česká mincovna, a. s., ze slitiny obsahující 925 dílů stříbra a 75 dílů mědi.

Nominální hodnota mince 200 Kč není totožná s prodejní cenou. Ta je vyšší a zohledňuje mimo jiné aktuální cenu stříbra, náklady spojené s výrobou a DPH. Minci lze zakoupit u vybraných smluvních partnerů. ČNB přímý prodej veřejnosti nezajišťuje.

Do konce roku 2023 ČNB vydá další dvě pamětní mince, v říjnu zlatou minci v nominální hodnotě pět tisíc Kč s motivem městské památkové rezervace Hradec Králové a v prosinci pamětní stříbrnou dvousetkorunu, která připomene architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichela. Přehled dalších plánovaných i již dříve vydaných emisí je k dispozici v emisním plánu na období 2021–2025 na webu ČNB.

Max Švabinský

Max Švabinský se narodil 17. září 1873 v Kroměříži. Stal se jednou z nejvýraznějších postav českého umění na přelomu 19. a 20. století. Nesmazatelnou stopu zanechala jeho práce v oblastech malby, kresby a grafiky. Tvořil také nástěnné obrazy pro architekturu, například dvojici maleb s portréty českých umělců nazvanou České jaro pro Riegrův sál Obecního domu v Praze. Je také autorem řady portrétů významných politiků nebo vědců. K jeho zásadním dílům patří velké alegorické plátno Chudý kraj a obraz Splynutí duší. Zemřel 10. února 1962 v Praze.

Petra Krmelová
ředitelka odboru komunikace a mluvčí ČNB
(zdroj: web ČNB, foto ČM)

 

Pamětní stříbrná mince "150. výročí narození Maxe Švabinského" k objednání zde


(ČNB) - Emise stříbrné mince 500 Kč

(ČNB) - Emise stříbrné mince 500 Kč

14.06.2023

Pamětní mince s detailem v barvě laku karoserie připomene legendární vůz Tatra 603

Česká národní banka vydává pamětní stříbrnou minci s vyobrazením legendárního automobilu Tatra 603. Originálním detailem je vložený prvek v barvě černého laku karoserie vozu. Mince v nominální hodnotě 500 Kč je v prodeji od 14. června 2023.

Stříbrná pětisetkoruna je součástí tematického cyklu Slavné dopravní prostředky, který se vyznačuje unikátním technickým zpracováním každé z plánovaných emisí.

„Potahovaný vložený prvek jsme při výrobě našich mincí použili vůbec poprvé. Nechali jsme se inspirovat černým lakováním karoserie limuzíny Tatra 603, která vzbudila mezinárodní pozornost na světové výstavě EXPO 1958 v Bruselu,“ uvedl guvernér ČNB Aleš Michl.

Na lícní straně pětisetkoruny je čelní pohled na automobil Tatra 603 a detail jeho palubní desky, včetně části volantu. Ústředním motivem rubové části je vložený prvek antracitově černé barvy, který zobrazuje Tatru 603 z bočního pohledu. Dále jsou zde technické výkresy automobilu a jeho vyobrazení z šikmého pohledu. Podobu mince pro ČNB navrhla medailérka Petra Brodská.

Výroba měla dvě fáze. Vložený prvek ze stříbra o ryzosti 999 potahovaného antracitově černým povlakem BALINIT vyrobila česká pobočka společnosti Oerlikon Balzers Coating Austria v Jihlavě. Korpus ze slitiny obsahující 925 dílů stříbra a 75 dílů mědi vyrobila Česká mincovna v Jablonci nad Nisou, která také oba komponenty spojila ražbou.

Centrální banka vydává celkem 30 tisíc kusů pamětních mincí ve dvojím provedení: 10 794 kusů v běžné kvalitě a dalších 19 206 kusů ve špičkové kvalitě vyznačující se vysoce leštěným mincovním polem a matovaným reliéfem. Celková hmotnost každé pětisetkoruny včetně vloženého prvku je 26,1 gramů, průměr je 40 milimetrů a síla 2,6 milimetrů. Nominální hodnota mince 500 Kč není totožná s prodejní cenou. Ta je vyšší a zohledňuje mimo jiné aktuální cenu stříbra, náklady spojené s výrobou a DPH. Minci lze zakoupit u smluvních partnerů. ČNB přímý prodej veřejnosti nezajišťuje.

Tematická řada Slavné dopravní prostředky je specifická díky unikátnímu technickému zpracování každé z pěti plánovaných emisí. Na pamětních mincích jsou již ztvárněny parní lokomotiva Škoda 498 Albatros (mince s hologramem vydaná v roce 2021), motocykl Jawa 250 (mince se smaltováním vydaná v roce 2022) a osobní automobil Tatra 603 (mince s vloženým potahovaným prvkem vydaná v roce 2023). V roce 2024 tuto řadu doplní trimetalová mince s motivy tramvaje T3. Celou tematickou řadu v roce 2025 uzavře mince věnovaná cvičnému letounu Aero L-39 Albatros.

Motiv osobního automobilu Tatra 603 se objevuje i v sadě obsahující tuto pamětní minci 500 Kč s medailí. Medaile vznikla podle posledního výtvarného návrhu medailéra Luboše Charváta, který zemřel v roce 2022, jako pocta tomuto významnému představiteli české mincovní tvorby. Emisní náklad této vzpomínkové sady je 2 000 kusů, v prodeji bude u smluvních partnerů ČNB pro prodej sběratelského materiálu.

Tatra 603

Moderní šestimístná limuzína Tatra 603 vznikla v závodu Tatra Kopřivnice pod vedením Julia Mackerleho a Vladimíra Popeláře v designu Františka Kardause a Zdeňka Kováře. Oficiální premiéru měl tento vůz na světové výstavě EXPO 1958 v Bruselu, v letech 1958–1975 bylo sériově vyrobeno více než 20 000 automobilů. Nejběžnější barvou laku byla z reprezentačních důvodů černá. V přední části vozu mohli sedět tři cestující, proto je řadicí páka součástí volantu. Motor byl situován do zadní části vozu a úložný prostor dopředu. Od roku 1962 se uskutečnila řada modernizací se změnami drobných prvků, nejvýraznější bylo nahrazení původní trojice světel dvěma oddělenými páry.

Petra Krmelová
ředitelka odboru komunikace a mluvčí ČNB
(zdroj: tisková zpráva ČNB, foto: Česká mincovna)

 Svou novou stříbrnou minci si můžete koupit zde (klikněte)


(ČNB) - Emise zlaté mince 5000 Kč

(ČNB) - Emise zlaté mince 5000 Kč

30.05.2023

Kroměříž na zlaté minci ČNB

Historické jádro Kroměříže a Arcibiskupský zámek se zahradami se staly předlohou pro v pořadí již pátou zlatou minci ČNB z cyklu Městské památkové rezervace. „Kroměříž je město s bohatou obchodní, kulturní, diplomatickou a církevní historií, jejíž duch se zde zachoval dodnes. Největší architektonické poklady tohoto města jsou ode dneška umělecky ztvárněny na naší zlaté minci, která doplňuje řadu mincí a medailí vyražených ve zdejší mincovně před několika staletími,“ uvedl guvernér ČNB Aleš Michl.

Nejnovější zlatou minci s koláží nejvýznamnějších architektonických staveb tohoto města na Hané pro ČNB navrhla Karolína Kučerová, obě strany přitom propojila detailem Květné zahrady. Lícní straně pětitisícikoruny dominují sloupy z kolonády v Květné zahradě, které doplňují figury heraldických zvířat z velkého státního znaku ČR a jejich stíny. Na rubové straně jsou zobrazeny kostel Nanebevzetí Panny Marie, kostel sv. Mořice, kroměřížský zámek a uprostřed mincovního pole rotunda umístěná v Květné zahradě.

ČNB vydává 15 tisíc kusů mincí ze zlata o ryzosti 999,9, z nich 5 868 je v běžném (standard) a 9 132 ve špičkovém (proof) provedení, která se od sebe liší povrchovou úpravou a provedením hrany. Vyrazila je Česká mincovna, a. s., v Jablonci nad Nisou.

Nominální hodnota mince 5 000 Kč není totožná s prodejní cenou. Ta je výrazně vyšší a zohledňuje mimo jiné aktuální cenu zlata a náklady spojené s výrobou. Minci lze zakoupit u vybraných smluvních partnerů. ČNB přímý prodej veřejnosti nezajišťuje.

Zlatá mince s motivy Kroměříže je pátou z desetidílné série Městské památkové rezervace. Šestá mince v pořadí připomene v říjnu tohoto roku nejvýznamnější památky východočeského Hradce Králové. V tomto emisním období (2021–2025) budou na mincích ztvárněna ještě města Olomouc, Moravská Třebová, Štramberk a Tábor.

Městská památková rezervace Kroměříž

Městskou památkovou rezervaci Kroměříž tvoří původní historické jádro města a Arcibiskupský zámek se zahradami. Centrem je Velké náměstí lemované měšťanskými domy s budovou radnice a radniční věží s neobvyklými dvouciferníkovými hodinami v jižní části a zámkem uzavírajícím jeho plochu v severním cípu, na který navazuje Mlýnská brána, součást původního opevnění. Komplex zámku a unikátních zahrad – Podzámecké a Květné – je od roku 1998 zapsaný na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Součástí městské památkové rezervace je kromě budov také řada sochařských děl a církevních objektů tvořících panorama města – kostelů sv. Mořice, sv. Jana Křtitele a Nanebevzetí Panny Marie.

Petra Krmelová
ředitelka odboru komunikace a mluvčí ČNB

(zdroj: tisková zpráva ČNB, foto: Česká mincovna)

Svou novou zlatou minci si můžete koupit zde (klikněte)


(ČNB) - Emise stříbrné mince 200 Kč

(ČNB) - Emise stříbrné mince 200 Kč

17.05.2023

100 let rozhlasového vysílání připomíná ČNB novou pamětní mincí

Česká národní banka vydává pamětní stříbrnou minci v nominální hodnotě 200 Kč, která připomíná výročí 100 let od zahájení pravidelného vysílání Československého rozhlasu. Mince bude v prodeji od středy 17. května 2023.

Československo se v roce 1923 stalo teprve druhou evropskou zemí s pravidelným rozhlasovým vysíláním. Pamětní mince ČNB, která tuto událost připomíná, má na lícní straně vyobrazený rozhlasový mikrofon, vysílací stožáry a v pozadí je historická budova vysílací stanice Kbely. Jako ústřední motiv rubové strany zvolila autorka, akademická sochařka Marie Šeborová, vyobrazení vysílacího stanu a loga Československého rozhlasu.

„Zahájení pravidelného rozhlasového vysílání otevřelo Čechoslovákům další cestu k získávání informací o dění u nás i v zahraničí. Ve své stoleté historii pak rozhlas nejednou prokázal, jakou sílu může mít včas doručená informace. ČNB připomíná toto výročí vydáním stříbrné mince s dobovými motivy spjatými s počátky pravidelného rozhlasového vysílání na našem území,“ uvedl guvernér ČNB Aleš Michl.

„Velmi si vážíme toho, že ke 100. výročí vzniku Českého rozhlasu vydává ČNB unikátní stříbrnou minci, díky níž mají naši příznivci i sběratelé jedinečnou možnost uchovat si trvalou památku na toto významné jubileum. Lícní strana pamětní mince znázorňuje skautský stan, který se stal důležitým mementem počátku rozhlasu, jelikož odtud z pražských Kbel 18. května 1923 zahájil svoje vysílání. Od té doby rozhlas ušel dlouhou rozmanitou cestu, která však stovkou rozhodně nekončí. Sto let je jen začátek,“ uvedl generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral.

Centrální banka vydává celkem 30 tisíc kusů pamětních mincí ve dvojím provedení, které pro ni vyrobila Česká mincovna, a. s., ze slitiny obsahující 925 dílů stříbra a 75 dílů mědi. V běžné kvalitě je 11 242 kusů, dalších 18 758 kusů má špičkovou kvalitu vyznačující se vysoce leštěným mincovním polem a matovaným reliéfem. Každá mince má průměr 31 milimetrů a hmotnost 13 gramů. Nominální hodnota mince 200 Kč není totožná s prodejní cenou. Ta je vyšší a zohledňuje mimo jiné aktuální cenu stříbra, náklady spojené s výrobou a DPH. Minci lze zakoupit u vybraných smluvních partnerů. ČNB přímý prodej veřejnosti nezajišťuje.

Aktuální pamětní dvousetkoruna je třetí emisí pamětních mincí ČNB v roce 2023. Na konci května k nim přibude zlatá mince v nominální hodnotě 5000 Kč věnovaná městu Kroměříž. Přehled dalších plánovaných i již dříve vydaných emisí je k dispozici v emisním plánu na období 2021–2025 na webu ČNB.

Zahájení vysílání československého rozhlasu

Češi a Slováci si mohli poprvé naladit pravidelné rozhlasové vlny pod hlavičkou firmy Radiojournal 18. května 1923. V evropském srovnání začal dříve než u nás rozhlas pravidelně vysílat jen ve Velké Británii, jejíž BBC vznikla v roce 1922. Vysílacím centrem v Československu byly pražské Kbely, konkrétně pak malá dřevěná budova bývalé radiotelegrafní stanice a přilehlý stan pro účinkující. Původní program tvořily krátké zprávy a hudební čísla, v příštích letech se posluchači dočkali i dalších bodů programu. Velkou popularitu například rozhlasovému vysílání přinesla reportáž z Všesokolského sletu v roce 1926. V té době už byl většinovým vlastníkem společnosti Radiojournal stát, jehož podpora umožnila další intenzivní rozvoj, včetně rozšíření programové nabídky a vzniku přidružených organizací, např. vlastního orchestru. Od roku 1933 vzniká rozhlasové vysílání na současné adrese, tedy v Praze na Vinohradské 12.

Český rozhlas k příležitosti stého výročí pořádá Den otevřených dveří, který se uskuteční v sobotu 20. května. Ve stejný den bude možné navštívit i Českou národní banku, která oslaví první výročí otevření svého Návštěvnického centra. Více informací na webu www.rozhlas.cz a www.cnb.cz.

Petra Krmelová
ředitelka odboru komunikace a mluvčí ČNB
(zdroj: web ČNB, foto ČM)

Pamětní stříbrná mince "100. výročí zahájení pravidelného vysílání československého rozhlasu" k objednání zde


(ČNB) - Emise stříbrné mince 200 Kč

(ČNB) - Emise stříbrné mince 200 Kč

28.02.2023

Josef Karel Matocha na stříbrné minci ČNB

Česká národní banka vydává pamětní stříbrnou minci v nominální hodnotě 200 Kč k výročí 75 let od jmenování Josefa Karla Matochy arcibiskupem olomouckým. Mince bude v prodeji od středy 1. března 2023.

Výročí jmenování Josefa Karla Matochy olomouckým arcibiskupem připomíná ČNB stříbrnou mincí. Autorkou její podoby se poprvé v historii numizmatických emisí ČNB stala akademická sochařka Marie Šeborová. Na lícní stranu dvousetkoruny ve svém návrhu umístila kříž v trnové koruně a malý štít z osobního znaku bývalého olomouckého arcibiskupa. Jako ústřední motiv rubové strany zvolila portrét Josefa Karla Matochy.

Centrální banka vydává celkem 30 tisíc kusů těchto pamětních mincí ve dvojím provedení. Pro ČNB je vyrobila Česká mincovna, a. s., ze slitiny obsahující 925 dílů stříbra a 75 dílů mědi. V běžné kvalitě 11 730 kusů, dalších 18 270 kusů ve špičkové kvalitě vyznačující se vysoce leštěným mincovním polem a matovaným reliéfem. Každá mince má průměr 31 mm a hmotnost 13 g. Nominální hodnota mince 200 Kč není totožná s prodejní cenou. Ta je vyšší a zohledňuje mimo jiné aktuální cenu stříbra, náklady spojené s výrobou a DPH. Minci lze zakoupit u vybraných smluvních partnerů. ČNB přímý prodej veřejnosti nezajišťuje.

Aktuální pamětní dvousetkoruna je druhou emisí pamětních mincí ČNB v roce 2023, v květnu následuje vydání pamětní stříbrné mince v nominální hodnotě 200 Kč k připomenutí 100 let od zahájení pravidelného vysílání Československého rozhlasu. Přehled všech plánovaných i již dříve vydaných emisí je k dispozici v emisním plánu na období 2021–2025 na webu ČNB.

Josef Karel Matocha

Josef Karel Matocha se narodil 14. května 1888 v Pitíně, vystudoval filozofii a teologii a 23. března 1948 byl jmenován olomouckým arcibiskupem. Od roku 1950 až do své smrti byl komunistickým režimem internován ve své rezidenci, bez možnosti vycházet, bez zpráv o dění za zdmi Arcibiskupského paláce a pod stálým dohledem a nátlakem StB. Zemřel na nedostatečnou lékařskou péči dne 2. listopadu 1961. Od prezidenta Václava Havla obdržel v roce 1999 in memoriam Řád T. G. Masaryka I. třídy.

Petra Krmelová
ředitelka odboru komunikace a mluvčí ČNB

(zdroj: ČNB)

Pamětní stříbrná mince "75. výročí jmenování Josefa Karla Matochy arcibiskupem olomouckým" k objednání zde


(ČNB) - Emise stříbrné mince 200 Kč

(ČNB) - Emise stříbrné mince 200 Kč

14.02.2023

Jan Blahoslav na stříbrné minci ČNB

Česká národní banka vydává pamětní stříbrnou minci v nominální hodnotě 200 Kč, která připomene 500 let od narození biskupa Jednoty bratrské, teologa, humanisty, pedagoga, spisovatele a překladatele Jana Blahoslava. Mince bude v prodeji od středy 15. února 2023.

Osobnost a odkaz Jana Blahoslava připomíná ČNB pamětní mincí, jejíž podobu navrhl Vojtěch Dostál. Jejím ústředním motivem je Blahoslavova kniha Gramatika česká. Na lícní straně mince knihu doplňuje symbolický kříž, na straně rubové je v knize vyobrazen portrét Jana Blahoslava.

ČNB vydává celkem 30 tisíc kusů těchto mincí ve dvojím provedení. Celkem 11 504 mincí má běžnou kvalitu, dalších 18 496 kusů bylo vyrobeno ve špičkové kvalitě, která se vyznačuje vysoce leštěným mincovním polem a matovaným reliéfem. Každá mince má průměr 31 mm a hmotnost 13 g. Pro ČNB je vyrobila Česká mincovna, a. s., ze slitiny obsahující 925 dílů stříbra a 75 dílů mědi.

Nominální hodnota mince 200 Kč není totožná s prodejní cenou. Ta je vyšší a zohledňuje mimo jiné i aktuální cenu stříbra, náklady spojené s výrobou a DPH. Minci lze zakoupit u vybraných smluvních partnerů. ČNB přímý prodej veřejnosti nezajišťuje.

Mince věnovaná Janu Blahoslavovi je první pamětní mincí ČNB v roce 2023. Dále budou v tomto roce následovat emise pamětních stříbrných mincí 200 Kč, které postupně připomenou výročí 75 let jmenování Karla Matochy arcibiskupem olomouckým, 100 let od zahájení pravidelného vysílání Československého rozhlasu, výročí 150 let od narození Maxe Švabinského a 300 let od narození Jana Blažeje Santini-Eichela. ČNB dále vydá pamětní stříbrnou minci 500 Kč s motivem osobního automobilu Tatra 603 a dvě zlaté mince nominální hodnoty 5 000 Kč věnované městům Kroměříž a Hradec Králové. Přehled všech plánovaných i již dříve vydaných emisí je k dispozici v emisním plánu na období 2021–2025 na webu ČNB.

Jan Blahoslav se narodil 20. února 1523 v Přerově. Během svého života se věnoval řadě činností. Byl knězem a biskupem Jednoty bratrské, již mnohostranně rozvíjel a vedl k porozumění s ostatními církvemi. Svůj život zasvětil také obhajobě a rozvíjení vzdělanosti. Ještě před narozením J. A. Komenského vnesl do bratrského školství prvky svobodných umění a dbal na spojení teoretického a praktického života. Kladl důraz na rozvoj jazyka jako prostředku porozumění, sepsal ucelené dílo Gramatika česká a je autorem prvního českého slabikáře. Jako první v historii přeložil Nový zákon z řečtiny a podnítil tak vznik Bible kralické. Zemřel ve věku 48 let v Moravském Krumlově.

Petra Krmelová
ředitelka odboru komunikace a mluvčí ČNB
(zdroj: ČNB)

Pamětní stříbrná mince 500. výročí narození biskupa Jednoty bratrské Jana Blahoslava k objednání zde


(ČNB) - Emise stříbrné mince 500 Kč

(ČNB) - Emise stříbrné mince 500 Kč

15.06.2022

ČNB vydává první pamětní minci se smaltováním

15.6.2022

Pamětní stříbrná mince věnovaná Motocyklu Jawa 250, konkrétně pak typu 353 „Kývačka”, je druhá z celkem pětidílné řady Slavné dopravní prostředky. „Když jsme v ČNB vydání této řady plánovali, bylo rozhodnuto, že pamětní mince věnované legendárním československým dopravním prostředkům postupně ozvláštníme pěti neobvyklými způsoby zpracování. V případě této mince platí, že je to poprvé, kdy v ČNB vydáváme minci s barevnou povrchovou úpravou. Už z maximální dosažené hodnoty objednávek je zřejmé, že sběratelé i veřejnost tuto raritu vítají,“ řekl u příležitosti emise mince guvernér ČNB Jiří Rusnok.

Na lícní straně pětisetkoruny jsou zobrazeny tři pohledy na části motocyklu Jawa 250 typu 353 „Kývačka“, který byl v Československu sériově vyráběn v letech 1954–1962. Na rubové straně je motocykl vyobrazen stojící na podlaze tvořené částečným motivem ze znaku jeho výrobce Jawa a doplněný dvěma fragmenty z technických výkresů motocyklu na pozadí. Autentická barevnost motocyklu je naznačena použitím tmavě červeného a černého smaltu. Podobu mince pro ČNB navrhla Petra Brodská, DiS., a ražbu provedla Česká mincovna, a. s., v Jablonci nad Nisou.

Poprvé v historii svých numizmatických emisí vydává ČNB tuto pamětní minci v maximálním nákladu 30 tisíc kusů. Každá mince je vyrobená ze slitiny obsahující 925 dílů stříbra a 75 dílů mědi, má průměr 40 mm a váží 25 g. ČNB vydává mince ve dvojím provedení – v běžné kvalitě s vroubkovanou hranou v počtu 9 877 kusů a ve špičkové (proof) kvalitě s vysoce leštěným mincovním polem, matovaným reliéfem a hladkou hranou s vlysem v počtu 20 123 kusů.

Minci lze zakoupit u vybraných smluvních partnerů. Její nominální hodnota 500 Kč není totožná s prodejní cenou, ta je vyšší a zohledňuje mimo jiné i aktuální cenu stříbra, náklady spojené s výrobou a DPH.

Příští, v pořadí třetí emise pamětní stříbrné mince 500 Kč z řady Slavné dopravní prostředky je předběžně plánována na červen 2023. Ponese motiv dalšího ikonického dopravního prostředku československé výroby, osobního automobilu Tatra 603, který bude stejně jako jeho dva předchůdci výjimečný technikou zpracování, tentokrát v podobě vloženého prvku. První minci z této řady s motivem parní lokomotivy Škoda 498 Albatros ozvláštněné hologramem emitovala ČNB v červnu 2021. Emisní plán ČNB na léta 2021–2025 počítá s vydáním celkem pěti mincí z řady Slavné dopravní prostředky.

Markéta Fišerová ředitelka odboru komunikace a mluvčí ČNB
(zdroj: tisková zpráva ČNB, foto: Česká mincovna)

Svou novou stříbrnou minci si můžete koupit zde (klikněte)


(ČNB) - Emise zlaté mince 5000 Kč

(ČNB) - Emise zlaté mince 5000 Kč

31.05.2022

Mikulov na zlaté minci ČNB

Česká národní banka vydává zlatou minci nominální hodnoty 5 000 Kč věnovanou jihomoravskému městu Mikulov. Tato v pořadí třetí mince z desetidílného cyklu Městské památkové rezervace je v prodeji od 31. května 2022.

„Předlohou pro náš aktuální cyklus zlatých mincí se stalo deset měst, která se pyšní dochovaným dědictvím v podobě uceleného souboru architektonických či kulturních památek. Jedním z nich je právě Mikulov a zdejší městská památková rezervace s dominantou krásného zámku obklopeného jedinečnými kulisami pálavských vrchů,“ uvedl guvernér ČNB Jiří Rusnok, který při dnešní slavnostní emisi předal zlatou minci s vyobrazením významných mikulovských památek místostarostce města Sylvě Chludilové.

Mikulovský zámek je vyobrazen na lícní straně zlaté mince, jejíž podobu pro Českou národní banku navrhl akademický sochař Zbyněk Fojtů. Vedle zámku je na líci mince zobrazena také socha Pomony ze středověké kašny na mikulovském náměstí. Na rubové straně je pak kompozice dalších významných architektonických památek Městské památkové rezervace Mikulov – Dietrichsteinská hrobka, Horní synagoga a sgrafitový měšťanský dům U rytířů s nárožním čtyřbokým arkýřem, který zdobí mikulovské náměstí.

ČNB vydává celkem 13 000 mincí ze zlata o ryzosti 999,9, z nichž je 4 100 kusů v běžném (standard) a 8 900 kusů špičkovém (proof) provedení, která se od sebe liší povrchovou úpravou a provedením hrany. Vyrazila je Česká mincovna, a. s., v Jablonci nad Nisou.

Nominální hodnota mince 5 000 Kč není totožná s prodejní cenou. Ta je výrazně vyšší a zohledňuje mimo jiné i aktuální cenu zlata a náklady spojené s výrobou. Minci lze zakoupit u vybraných smluvních partnerů.

Čtvrtým městem, které rozšíří sérii zlatých mincí Městské památkové rezervace v říjnu tohoto roku, budou Litoměřice. V tomto emisním období (2021–2025) budou na mincích ztvárněna ještě města Kroměříž, Hradec Králové, Olomouc, Moravská Třebová, Štramberk a Tábor.

Markéta Fišerová
ředitelka odboru komunikace a mluvčí ČNB

(zdroj: tisková zpráva ČNB, foto: Česká mincovna)

Svou novou zlatou minci si můžete koupit zde (klikněte)


(ČNB) - Emise zlaté mince 10000 Kč

(ČNB) - Emise zlaté mince 10000 Kč

14.09.2021

Svatá Ludmila na mimořádné zlaté desetitisícikoruně ČNB

Česká národní banka vydává zlatou minci v hodnotě 10 000 Kč k připomenutí 1100 let od úmrtí české světice, kněžny Ludmily. Zlatá mince ČNB s nejvyšší nominální hodnotou v aktuálním emisním období 2021–2025 je v prodeji od 14. září 2021.

„Svatá Ludmila je jednou z nejvýraznějších historických postav našich dějin. Její život, smrt a legendy o zázracích byly v minulosti inspirací pro mnoho umělců, díky kterým mohl být odkaz této obdivuhodné ženy dochován dodnes. Naší zlatou mincí chceme tento živý odkaz doplnit a připomenout nejen výročí úmrtí, ale zejména život první české světice,“ uvedl guvernér ČNB Jiří Rusnok, který minci představí 16. září v rámci slavnostního připomenutí výročí úmrtí kněžny Ludmily na Pražském hradě.

Ludmila, manželka prvního historicky doloženého českého knížete Bořivoje I., byla babičkou a po smrti svého syna Vratislava také vychovatelkou knížete Václava, patrona českého národa a symbolu české státnosti. Její vliv na Václava byl jablkem sváru mezi ní a Václavovou matkou Drahomírou, na jejíž přání byla Ludmila 15. září 921 zavražděna na hradě Tetín, kde byla původně i pochována. Po zvěstech, že nad jejím hrobem dochází k zázrakům, byly její ostatky na přání knížete Václava převezeny na Pražský hrad. Význam její osobnosti pro český národ dokládá i nespočet legend, písemností a uměleckých děl zachycujících její život a zejména smrt, mj. v Dalimilově kronice, Velislavově bibli, v malbách na hradě Karlštejn nebo v oratoriu Antonína Dvořáka. Ve 12. století byla Ludmila jako první žena v českých dějinách svatořečena.

Česká národní banka připomíná kněžnu Ludmilu vydáním mimořádné zlaté mince v hodnotě 10 000 Kč. Tato mince je vyražena ze zlata o ryzosti 999,9 a vydává se v běžném (standard) a špičkovém (proof) provedení, která se od sebe liší povrchovou úpravou a provedením hrany. Průměr mince je 34 mm, hmotnost 31,107 g. V běžné kvalitě s vroubkovanou hranou je emitováno 3 800 kusů, dalších 8 500 kusů je vyraženo ve špičkové kvalitě s vysoce leštěným mincovním polem, matovaným reliéfem a hladkou hranou.

Podobu mince navrhl akademický sochař Zbyněk Fojtů, který na její lícní stranu umístil výjev z Velislavovy bible, na němž Ludmilu její vrazi Tunna a Gomon uškrtili závojem. Na rubové straně je zobrazen portrét české světice s pro ni symbolickým závojem a knížecí korunkou. Ražbu mince provedla Česká mincovna, a. s., v Jablonci nad Nisou.

Zlatá mince věnovaná kněžně Ludmile je v pořadí čtvrtou pamětní mincí České národní banky v tomto emisním období (2021–2025) a zároveň mincí s nejvyšší nominální hodnotou. Nominál 10 000 Kč ponese v tomto emisním období už jen mimořádná stříbrná mince ke 100. výročí založení Velké Prahy, kterou ČNB vydá letos na konci listopadu.

Nominální hodnota mince 10 000 Kč není totožná s prodejní cenou. Ta je výrazně vyšší a zohledňuje mimo jiné i aktuální cenu zlata a náklady spojené s výrobou. Minci lze zakoupit u vybraných smluvních partnerů.
(zdroj: web ČNB)

Svou zlatou minci 2021 - 10000 Kč Kněžna Ludmila koupíte zde (klikněte)


(ČNB) - Emise stříbrné mince 500 Kč

(ČNB) - Emise stříbrné mince 500 Kč

09.06.2021

Pamětní stříbrná mince s hologramem Parní lokomotiva Škoda 498 Albatros

8.6.2021

Česká národní banka vydává pamětní stříbrnou pětisetkorunu s hologramem Parní lokomotiva Škoda 498 Albatros z nové řady „Slavné dopravní prostředky“. Mince je prvním počinem této série a zároveň jedinou mincí tohoto pětiletého emisního období, kterou ozvláštní hologram. V prodeji bude od středy 9. června 2021.

Lokomotiva přezdívaná Albatros patří k nejkrásnějším parním lokomotivám nejen u nás, ale i ve světě. Vznikla po druhé světové válce na základě studie akademického malíře Viléma Kreibicha a vyznačuje se využitím nově získaných poznatků z oblasti konstrukce a technologie, díky nimž byla ve své době chloubou našeho strojírenství a designu. Příznačný je pro ni nátěr v barvách trikolóry s dominantní modrou, od které se odvíjí přezdívka Albatros. Poprvé ji v roce 1946 vyrobila Škoda Plzeň pod řadovým označením 498.0. Do současnosti se zachovaly pouze dva stroje, které jsou majetkem Českých drah a Národního technického muzea.

„Parní lokomotiva Albatros je prvním z pěti legendárních dopravních prostředků, které se do roku 2025 dočkají svého uměleckého ztvárnění na našich pamětních stříbrných mincích. Všechny tyto stroje se pyšnily ve své době špičkovou technologií i designem. Proto jsme se rozhodli podtrhnout jejich výjimečnost tím, že každou z mincí ozvláštníme netradičním způsobem zpracování. Mince Albatros tak na sobě nese ražený hologram, jehož zajímavostí je, že v zájmu zajištění vynikající kvality byl téměř každý razník potřebný pro vytvoření hologramu použitý jen jednou,“ uvedl guvernér Jiří Rusnok, který minci veřejnosti osobně představí v sobotu 12. června v rámci zážitkového víkendu (externí odkaz) Českých drah v Muzeu Českých drah v Lužné u Rakovníka. Návštěvníci si zde budou moci prohlédnout lokomotivu Albatros v reálné podobě a ve stanu ČNB se budou moci blíže seznámit s vybranými nástroji potřebnými pro výrobu mince a zapojí se i do dalších aktivit na podporu finanční a ekonomické gramotnosti.

Pamětní stříbrná pětisetkoruna s hologramem je vyražena ze slitiny obsahující 925 dílů stříbra a 75 dílů mědi. Hmotnost mince je 25 g, průměr 40 mm a síla 2,6 mm. Vydána je ve dvojím provedení – v běžné kvalitě s vroubkovanou hranou v počtu 5 700 kusů a ve špičkové (proof) kvalitě s vysoce leštěným mincovním polem, matovaným reliéfem a hladkou hranou s vlysem v počtu 12 000 kusů.

Autorem mince je medailér Asamat Baltaev, který jako hlavní motiv na lícní stranu pětisetkoruny zvolil část kola lokomotivy. V horní části mince se nachází text s názvem státu ČESKÁ REPUBLIKA a v její spodní části označení nominální hodnoty 500 Kč. Pod zkratkou peněžní jednotky je umístěna značka České mincovny, a.s., která minci vyrazila.

Na rubové straně pětisetkoruny zaujme nápadité propojení reliéfu parní lokomotivy Albatros se znakem jejího výrobce Škoda. Celý obraz lokomotivy je přitom vytvořen raženým hologramem. Při levém okraji mince se nachází text ŠKODA a při spodním okraji text 498. Vpravo od něj je značka autora mince a nad ní letopočet 2021.

Na hologramu lokomotivy Albatros bylo použito celkem šest speciálních efektů – od jednodušších holografických motivů až po pokročilé a ve světě unikátní optické efekty. Jedním z nich je například takzvaný Full 3D efekt, použitý na minci v prostoru tunelu, z nějž vyjíždí lokomotiva. Díky tomuto efektu vytváří obraz na minci iluzi jisker odlétajících od lokomotivy. Tzv. nepravá animace pak zase pomocí kinetického efektu vytváří dojem pohybu kol.

Hologram je tvořen několika různými druhy nanostruktur, které kontrolovaně odrážejí a ohýbají dopadající světlo tak, aby vytvářelo iluzi požadovaného obrazu. „Když se podíváte na lokomotivu, vidíte reliéf vystupující nad povrch mince, vlastně máte pocit, že se díváte na běžnou ražbu. Kdybyste se ale lokomotivy dotkli, necítili byste nic, žádnou plasticitu, žádný reliéf, povrch je dokonale hladký. V kombinaci s holografickými rotačními rozvoji na kolech lokomotivy vzniká atraktivní vizuální kompozice evokující skutečnou lokomotivu v pohybu,“ uvedl Robert Dvořák, jednatel a Business Development Director společnosti IQ Structures. která hologram vyvinula a vyrobila. Na vývoji tohoto hologramu spolupracovala s Českou mincovnou od dubna 2020.

První českou minci s hologramem, a zároveň jednu z prvních na světě, vydala ČNB v roce 2000. Šlo o pamětní stříbrnou minci 2 000 Kč s hologramem v podobě státního znaku na zlaté inleji.

Nominální hodnota mince 500 Kč není totožná s prodejní cenou. Ta je vyšší a zohledňuje mimo jiné i aktuální cenu stříbra, náklady spojené s výrobou a DPH. Minci lze zakoupit u vybraných smluvních partnerů.

Další emise pamětní stříbrné mince v nominální hodnotě 500 Kč z řady Slavné dopravní prostředky je předběžně plánována na červen 2022. Půjde o minci s motivem dalšího ikonického dopravního prostředku, motocyklu Jawa 250 s barevnými prvky.

Emisní plán ČNB na léta 2021–2025 počítá pro rok 2021 se třemi stříbrnými dvousetkorunami, jednou stříbrnou pětisetkorunou s hologramem, mimořádnou stříbrnou desetitisícikorunou o průměru 100 mm, dvěma zlatými pětitisícikorunami a jednou zlatou desetitisícikorunou.

Markéta Fišerová
ředitelka odboru komunikace a mluvčí ČNB

(zdroj: tisková zpráva ČNB, foto: Česká mincovna)

Svou novou stříbrnou minci si můžete koupit zde (klikněte)

 


(ČNB) - Emise zlaté mince 5000 Kč

(ČNB) - Emise zlaté mince 5000 Kč

26.05.2021

Městská památková rezervace Cheb otevírá pětiletý cyklus zlatých mincí ČNB

Česká národní banka vydává první minci z nového cyklu zlatých mincí Městské památkové rezervace, jejímž motivem je město Cheb. Mince v nominální hodnotě 5 000 Kč je v prodeji od 25. května 2021.

Česká národní banka vydá v letech 2021 až 2025 deset zlatých mincí, kterými představuje historická centra deseti měst s dochovanými budovami a městskou infrastrukturou. Zlatá mince Město Cheb je emisí, která tento pětiletý cyklus otevírá.

"Téma Městské památkové rezervace se vrací na pamětní mince po 35 letech. Města do tohoto cyklu byla vybrána ve spolupráci s Národním památkovým ústavem tak, aby se neopakovaly náměty ztvárněné v roce 1986 v rámci stejnojmenné sady stříbrných mincí. Tento nový cyklus zlatých mincí bude souborem jedinečných uměleckých děl a může být i pozvánkou k návštěvě deseti krásných měst v České republice," uvedl guvernér Jiří Rusnok, který dnes minci i celý cyklus představil na slavnostní emisi za účasti starosty Chebu Antonína Jalovce a ředitelky Národního památkového ústavu Naděždy Goryczkové.

Mince Město Cheb ze zlata o ryzosti 999,9 je k dostání ve dvojím provedení - v běžném provedení s vroubkovanou hranou v počtu 3 400 kusů a ve špičkové (tzv. proof) kvalitě s vysoce leštěným mincovním polem, matovaným reliéfem a hladkou hranou v počtu 7 700 kusů.

Historické centrum města, ve kterém se nachází soubor 11 kupeckých domů zvaný Špalíček, je od roku 1981 městskou památkovou rezervací. Jedná se o vybranou část historického jádra Chebu s dochovanými budovami nebo jejich soubory a městskou infrastrukturou bez výrazněji rušivých stavebních zásahů z nové doby. Pohledovou dominantou památkové rezervace je rozsáhlá střešní krajina, pod kterou se skrývá jedinečný komplex chebských krovů starých až 700 let.

Právě motiv chebského dřevěného krovu je ztvárněn na lícní straně vydané zlaté mince a je doplněný heraldickými zvířaty z velkého státního znaku. Uprostřed se nachází český lev, vpravo od něj moravská orlice a vlevo orlice slezská. Po obvodu mince se nachází název cyklu MĚSTSKÉ PAMÁTKOVÉ REZERVACE, text ČESKÁ REPUBLIKA a značka České mincovny, která pro Českou národní banku mince vyrazila. Na levém spodním trámu je umístěno označení nominální hodnoty mince se zkratkou peněžní jednotky 5 000 Kč.

Na rubové straně jsou zobrazeny nejvýznamnější architektonické památky Chebu technikou koláže. Po obvodu mince se nachází ročník ražby 2021 a text MĚSTO CHEB, vyraženy jsou zde také iniciály autora mince, medailéra Jiřího Hanuše.

Nominální hodnota mince 5 000 Kč není totožná s prodejní cenou. Ta je výrazně vyšší a zohledňuje především aktuální cenu zlata a náklady spojené s výrobou. Mince lze zakoupit u vybraných smluvních partnerů.

Dalším počinem nového cyklu věnovaného městským památkovým rezervacím je zlatá mince Městská památková rezervace Jihlava, která bude emitována 5. října 2021. V této sérii budou dále postupně vydány zlaté mince s motivy měst Mikulov, Litoměřice, Kroměříž, Hradec Králové, Olomouc, Moravská Třebová, Štramberk a Tábor.

Markéta Fišerová
ředitelka odboru komunikace a mluvčí ČNB

(zdroj: tisková zpráva ČNB, foto: Česká mincovna)

Svou novou zlatou minci si můžete koupit zde (klikněte)


(ČNB) - Emise zlaté mince 5000 Kč

(ČNB) - Emise zlaté mince 5000 Kč

06.10.2020

Hrad Buchlov uzavírá pětiletý cyklus zlatých mincí ČNB

Česká národní banka vydává poslední minci z pětiletého cyklu pamětních zlatých mincí Hrady České republiky, jejímž motivem je hrad Buchlov. Mince v nominální hodnotě 5 000 Kč je v prodeji od 6. října 2020.

Zlatá mince Hrad Buchlov je v pořadí desátou emisí, která celý cyklus uzavírá. V této sérii již nechala Česká národní banka vyrobit zlaté mince s motivy hradů Kost, Bezděz, Bouzov, Pernštejn, Zvíkov, Rabí, Veveří, Švihov a Bečov nad Teplou. K výrobě všech mincí z končícího cyklu Hrady České republiky bylo použito celkem 1 653 kg zlata.

„Každá zlatá mince z cyklu Hrady v sobě snoubí tři pozitiva – propagaci památky, uměleckou hodnotu mincí a uchovatele hodnoty. Hradní objekty byly vybrány na základě návrhů Národního památkového ústavu a reprezentují různé typy hradní architektury v České republice,“ uvedl guvernér ČNB Jiří Rusnok. „V České národní bance budeme v tradici vydávání cyklů zlatých mincí pokračovat – již na jaře příštího roku se začne odvíjet nová tematická série zlatých mincí, věnovaná vybraným městským památkovým rezervacím Čech a Moravy. Na první z nich bude figurovat město Cheb,“ dodal guvernér.

Mince Hrad Buchlov ze zlata o ryzosti 999,9 je k dostání ve dvojím provedení – v běžném zpracování s vroubkovanou hranou v počtu 3 200 kusů a ve špičkové (proof) kvalitě s vysoce leštěným mincovním polem, matovaným reliéfem a hladkou hranou v počtu 8 000 kusů.

Autorem mince je sochař a medailér Josef Oplištil, který ztvárnil hrad Buchlov netradičním způsobem z podhledu a heraldická zvířata ze státního znaku České republiky řešil symbolicky jako stíny, vrhané světlem na hradní stěny při noční prohlídce.

Na lícní straně mince je vyobrazena silueta hradu, do které jsou zakomponována stylizovaná heraldická zvířata z velkého státního znaku. Při pravém spodním okraji mince se nachází název cyklu HRADY, text ČESKÁ REPUBLIKA a značka České mincovny, která pro Českou národní banku mince vyrazila. Při levém spodním okraji je umístěno označení nominální hodnoty mince se zkratkou peněžní jednotky 5000 Kč.

Dominantou rubové strany mince je realistické zpodobení hradu Buchlov. Při spodním okraji mince se nachází ročník ražby 2020 a text HRAD BUCHLOV, vyraženy jsou zde také iniciály autora mince.

Hrad Buchlov ze 13. století byl založen českým králem jako strategická obranná pevnost a středisko se soudní pravomocí. Hrad vystavěný na přelomu románsko-gotického období byl později přestavěn v renesančním slohu. V roce 1520 přešel do soukromého držení a od 16. do 18. století jej postupně vlastnily moravské rody pánů ze Žerotína, ze Zástřizl, Petřvaldských z Petřvaldu a Berchtoldů. Největší stavební úpravy provedl v 16. století rod ze Zástřizl. Státní hrad je od roku 2002 národní kulturní památkou.

Nominální hodnota mince 5 000 Kč není totožná s prodejní cenou. Ta je výrazně vyšší a zohledňuje především aktuální cenu zlata a náklady spojené s výrobou. Mince lze zakoupit u vybraných smluvních partnerů.

Markéta Fišerová
ředitelka odboru komunikace a mluvčí ČNB

(zdroj: tisková zpráva ČNB, foto: Česká mincovna)

Svou zlatou minci 2020 - 5000 Kč Hrad Buchlov si můžete koupit zde (klikněte)


(ČNB) - Emise zlaté mince 5000 Kč

(ČNB) - Emise zlaté mince 5000 Kč

27.05.2020

Hrad Bečov nad Teplou na zlaté minci ČNB

Česká národní banka vydává předposlední zlatou minci z cyklu Hrady České republiky, motivem je tentokrát hrad Bečov nad Teplou. Mince v nominální hodnotě 5 000 Kč bude v prodeji od 26. května 2020.

Mince ze zlata o ryzosti 999,9 bude k dostání ve dvojím provedení – v běžném zpracování s vroubkovanou hranou v počtu 3 200 kusů a ve špičkové (proof) kvalitě s vysoce leštěným mincovním polem, matovaným reliéfem a hladkou hranou v počtu 7 900 kusů. Autorem mince je medailér Luboš Charvát.

Gotický hrad a renesanční zámek Bečov nad Teplou byl podle archivních dokladů pravděpodobně založen za Jana Lucemburského jako královské léno, první známé majitele dokládá listina z roku 1394. Nejstarší dochovanou stavbou je tzv. bergfrit, obranná kruhová věž střežící přístupovou cestu. Největším stavebním rozvojem prošel hrad v první polovině 16. století, kdy jej vlastnili Pluhové z Rabštejna. V 18. století nechal Jan Adam Questenberk postavit na pozemku původního předhradí barokní zámek.

Od přelomu 19. a 20. století se v bečovském areálu nachází relikviář svatého Maura – zlatnická památka, jejíž historická a umělecká hodnota je srovnatelná s korunovačními klenoty. Bohatě zdobený domečkový relikviář, zhotovený ve 13. stolení pro uložení relikvií sv. Maura a sv. Jana Křtitele, zmizel na konci druhé světové války a jeho vypátrání v roce 1985 se považuje za jeden z největších nálezů 20. století v tehdejším Československu.

„Relikviář Sv. Maura je památka nedozírné hodnoty s výjimečným příběhem znovuobjevení po 40 letech, během kterých byl považován za ztracený. Díky tomu, že je vyobrazen v detailu na dnes vydané zlaté minci, může vyprávět svou historii i lidem, kteří o něm možná slyší poprvé,“ uvedl člen bankovní rady ČNB Vojtěch Benda.

Na lícní straně mince jsou zobrazeny motivy z relikviáře sv. Maura. V horní části mincovního pole je kompozice heraldických zvířat z velkého státního znaku. Při levém okraji se nachází název cyklu HRADY a při pravém okraji text ČESKÁ REPUBLIKA, nominální hodnota mince 5 000 Kč a značka České mincovny, která zlatou minci pro ČNB vyrazila.

Na rubové straně zlaté mince je ztvárněn celý komplex hradu Bečov nad Teplou včetně barokního zámečku se zahradou. Při spodním okraji se nachází text HRAD BEČOV NAD TEPLOU. Ročník ražby 2020 je umístěn při levém okraji.

Nominální hodnota mince 5 000 Kč není totožná s prodejní cenou. Ta je výrazně vyšší a zohledňuje především aktuální cenu zlata a náklady spojené s výrobou. Mince lze zakoupit u vybraných smluvních partnerů.

Zlatá mince Hrad Bečov nad Teplou je součástí tematicky zaměřeného cyklu Hrady České republiky a je v pořadí devátou emisí této sady. V této sérii již nechala Česká národní banka vyrobit zlaté mince s motivy hradů Kost, Bezděz, Bouzov, Pernštejn, Zvíkov, Rabí, Veveří a Švihov. Dalším počinem bude mince věnovaná hradu Buchlov, která vyjde 6. října 2020. Tato emise celý cyklus uzavře.

Markéta Fišerová
ředitelka odboru komunikace a mluvčí ČNB

(zdroj: tisková zpráva ČNB)

Svou zlatou minci 2020 - 5000 Kč Hrad Bečov nad Teplou si můžete koupit zde (klikněte)


(ČNB, ČM) - Emise sad oběžných mincí 2020

(ČNB, ČM) - Emise sad oběžných mincí 2020

14.02.2020

Česká mincovna vydává letos tyto sběratelské sady oběžných mincí ČNB s ročníkem 2020:

  • Sada k narození dítěte 2020 (únor)
  • Sada mincí Česká republika 2020 (únor)
  • Kraje ČR - Středočeský kraj 2020 (květen)
  • Sada oběžných mincí ME ve fotbale 2020 (červen, novinka, není v emisním plánu)
  • Sada oběžných mincí ČR 2020 proof v luxusní dřevěné etui (červen)
  • Sada oběžných mincí Olympijské hry v Tokiu 2020 (červenec)
  • Sada oběžných mincí ČR 2020 proof v semišovém obalu (září)

Všechny dostupné české sady oběžných mincí (nejen) pro letošní rok lze objednat po kliknutí na tento odkaz


nejnovějších 5 | všechny | zpět na úvod

Provozovatel
  • Ing. Martin Wallek
    Osvoboditelů 5301, CZ-76001 Zlín
  • IČO: 46285164, DIČ: CZ7301274167
  • Tel.: +420-577 21 21 12
  • E-mail: info@e-mince.cz
Novinky e-mailem

Zadejte svůj e-mail a budete informováni o novinkách.


© 2024 Ing. Martin Wallek . Internetový obchod EasyShop® 3.9 © IT STUDIO s.r.o.





Zobrazit panel o souborech cookie.